Підпокрівельна вентиляція ‒ один з найважливіших елементів сучасного будинку, незалежно від його форми і кількості поверхів. Вона допомагає уникнути скупчення великої кількості вологого повітря та конденсату в підпокрівельному просторі. Вентиляція сприяє необхідній циркуляції повітряних мас, що допомагає створити оптимальний мікроклімат в оселі.
Вологе повітря та конденсат в покрівельному конструктиві утворюється з кількох причин:
наявність вологих кімнат: вбиральні/душові/ванні кімнати, басейн, можливо спортзал;
під час готування в приміщенні теж піднімається вологість;
людина також виділяє вологу (дихання, потовиділення): чим більше людей буде жити в приміщенні, тим більше там буде вологи.
Багато недосвідчених будівельників не до кінця розуміють всю важливість створення якісної вентиляції підпокрівельного простору, а тому відмовляються витрачати на неї зайві кошти і зусилля. У деяких приватних будинках, що були побудовані років 10 назад або ще раніше, і зовсім відсутня вентиляція.
Таким чином, власники приватних будинків і заміських особняків витрачають великі кошти на покупку високоякісної покрівлі, вкладають гроші в регулярний ремонт даху, але в цілях економії відмовляються від застосування вентиляційної системи навіть в спрощеному вигляді. Як результат ‒ дах досить швидко приходить в непридатність, незалежно від якості матеріалів, з яких він була виготовлений.
У зимовий і літній періоди потоки теплого повітря разом з парами, що знаходяться в кожному житловому будинку, піднімаються догори ‒ на мансарду або на горищне приміщення. Таким чином, вони накопичуються під дахом.
Волога яка піднімається з кімнат, через стельове перекриття, вату, гідроізоляцію, досягає більш холодної частини покрівлі ‒ фінішного покриття. В результаті перепаду температур (нічні перепади або перепади, які залежать від сезону) відбувається процес конденсації, коли вологе повітря охолоджується на холодній поверхні, воно утворює краплі, яким необхідно кудись подітися. Таким чином, відзначають кілька варіантів: конденсат може капати назад на покрівельний пиріг (що призводить до його гниття), стікати до низу покрівельного покриття і намочити всю несучу конструкції. Наявність вентиляції дозволяє виводити вологу разом з потоками повітря.
При потеплінні волога, що міститься в повітрі, яке знаходиться в підпокрівельному просторі, перетворюється в конденсат. Він осідає на внутрішній частині даху, яка залишається холодною.
Кількість конденсату залежить від кількості вологи в повітрі. Така волога проникає в шар утеплювача (матеріалу), в перекриття і силові конструкції, потрапляє на дах, що стає головною причиною руйнування матеріалів, їх поступового гниття та появи грибка.
Перетворення вологого повітря в конденсат можна розглянути на наступному прикладі: в домашніх умовах піднесіть над киплячим чайником скло (дзеркало, окуляри, металеву кришку від каструлі), на поверхні піднесеного предмета будуть утворюватися краплі ‒ це і є конденсат.
У літній період при поганій вентиляції або її абсолютній відсутністі дах перегрівається під негативним впливом УФ-променів, що також зменшує його експлуатаційний термін. Адже від перегріву крокви поступово висихають, тому з часом вони стискаються. В результаті в мансарді просто неможливо знаходитися, адже це приміщення дуже сильно нагрівається від сонця.
З огляду на все вищесказане, можна зробити висновок, що вентиляція підпокрівельного простору є важливим елементом для кожного об'єкту, на організації якого не варто економити.
Вентиляція під покрівлею виконує відразу кілька важливих завдань:
Відведення вологого повітря, яке піднімається в пиріг покрівлі з житлових приміщень За добу кожна людина здатна виділяти близько 2-3 л води, що надходить в пароізоляційний шар і пиріг даху. Волога, яка проникає в пиріг, стосується холодних поверхонь і конденсується. Коли волога проходить через спеціальну мембрану, вона потрапляє в підпокрівельний простір і вивітрюється за рахунок ефективної циркуляції повітря.
Відведення вологи, яка конденсується в результаті температурних перепадів. В результаті торкання холодних поверхонь тепле повітря конденсується. Вся волога повинна відводитися з покрівельної мембрани, гідроізоляційного шару в жолоб водостічної системи або ж вивітрюватися.
Відведення води і снігу, що скупчилися під покрівельний матеріал Під покрівельним матеріалом не повинно бути води і снігу, а уникнути цього можна, якщо побудувати грамотну вентиляцію і захистити усі вузли покрівлі, де повітря потрапляє в вентиляційний канал (софіт ASKO NEO, капельник) і виходить з підпокрівельного пирогу (коник). Під вент каналом розглядають певний проміжок (5-7 см) між фінішним покриттям і мембраною, по якому пересувається повітря.
Зменшення температурних показників в літній період. Влітку сонце може прогрівати металевий дах до температури від +80 градусів і навіть більше. Такий прогрів зменшує ефективність експлуатації системи кондиціонування. Тому важливо влаштувати правильну вентиляцію підпокрівельного простору, а для меншого прогріву рекомендуємо використовувати інші види покрівельного покриття, такі як бітумна черепиця.
Звис або карниз даху ‒ це нижня частина покрівлі, що виступає на 40-80 см від стіни будівлі. Головне призначення карниза полягає в захисті фундаменту, фасаду та стін від талої води і від дощу. Для того щоб була вентиляція, потоку повітря буде потрібно місце, де він буде надходити в покрівлю, канал де він буде пересуватися, а також місце, де він буде виходити з покрівлі. Це 3 основних елементи вентиляції, які можна організувати різними способами, але якщо упустити хоча б один ‒ вентиляція працювати не буде.
Вхід повітря
По всьому карнизу потрібно встановити водостічну систему. При цьому капельник повинен бути нижче, ніж жолоб: коли сніг буде сходити з даху (і раптом, він потрапить на водостік, який неправильно змонтований), утворений лід та сніг на водостоку, закриють капельник і повітря перестане потрапляти в підпокрівельний простір ‒ значить вентиляції не буде. Для захисту вент каналу від попадання бруду, комах і птахів, є спеціальні матеріали ‒ «карнизні сітки або гребінь».
По всій довжині карниза потрібно створити щілину близько 5 см (в залежності від габаритів і кута нахилу покрівлі) для вільного доступу повітряних мас під покрівлю. Організований вентиляційний канал, що знаходиться між верхнім шаром покриття і підкладкою мембрани, повинен становити мінімум 5 см. Таким чином, контррейку обирають від 5 см і більше. Більшість українських компаній-виробників покрівельних матеріалів рекомендують працювати з контррейкою близько 40-50 мм. В результаті фахівці висувають досить високі вимоги до якості вентиляційної системи.
Вихід повітря
Для створення ефективної вентиляційної системи потрібнопам'ятати про три важливих складових: вхід, канал і вихід:
За вхід повітря відповідають ‒ капельник, софіт ASKO NEO.
Вентиляційний канал ‒ контррейки. Причому особливу увагу потрібно звернути на те, що мембрана повинна бути під контррейкою, а між мембраною і контробрешіткою необхідно проклеїти стрічкою У-1, для кращої герметизації ущільнення. Внаслідок цього енергоефективність будинку буде вищою.
Вихід повітря. Певний простір, який потрібно залишити в конику між двома скатами фінішного покриття, так щоб між гребеневим бруском і фінішним покриттям залишався простір. Цей простір необхідно закрити, коньковой стрічкою (яка вироблена з геотекстилю, а з обох сторін знаходиться бітум (або інші клейкі речовини з високою адгезією). Вона не заважає повітрю циркулювати, але захищає від потрапляння снігу, бруду та комах. Зверху необхідно закрити конструкцію гребеневим елементом, для кожного виду фінішного покрівельного матеріалу цей елемент індивідуальний.
В процесі обробки даху різних будівель використовують всілякі варіанти софітів. Виділяють три основні типи:
Вироби з перфорацією ‒ забезпечує додаткову вентиляцію під покрівлею. Такі софіти використовують при обробці звисів з карнизами і козирками. Перфоровані вироби є ідеальним рішенням для покрівлі альтанок або ганку.
Суцільні, що своїм зовнішнім виглядом нагадують суцільну панель з гладкою поверхнею. Найчастіше їх використовують там, де вентиляція влаштована правильно і розрахунки необхідного обсягу повітря, що поступає показують, що капельник (або інші варіанти входу повітря) повністю справляються і додаткова вентиляція від софіту не потрібна. Тоді софіт використовують виключно як декоративний матеріал, щоб заховати всі елементи, з яких складається покрівельний пиріг.
Панелі з прихованою перфорацією, такі як VOX INFRATOP, забезпечують швидку циркуляцію повітряних мас в підпокрівельному просторі, захищають від утворення грибка, цвілі та скупчення вологи. Такі сучасні панелі повністю змінюють естетичний вигляд даху, приховуючи вентиляційні отвори. Вони дозволяють зробити дах цілісним і акуратним.
Для організації системи вентиляції під покрівлею рекомендується обирати перфоровані варіанти.
Крім конструктивних особливостей важливо врахувати матеріал, з якого були виготовлені софіти для даху. Виробники використовують натуральне дерево, метал, пластикову вагонку, ПВХ панелі. Останній матеріал є найбільш практичним і популярним.
Характеристики ПВХ-панелей:
Вироби з полівінілхлориду доповнені дрібною перфорацією, забезпечуючи постійну циркуляцію повітряних мас. У майбутньому власники будинку будуть захищені від цвілі, обмерзання, намокання утеплювального шару і потрапляння комах в підпокрівельний пиріг.
Одна з головних переваг таких софітів полягає у відсутності корозії в порівнянні з металевими конструкціями. ПВХ не боїться вологи, зберігаючи свої основні характеристики.
Софіти з ПВХ відносяться до категорії довговічних матеріалів, термін служби яких досягає 25-30 років.
Софіт для підшивки даху є досить легким матеріалом. Це спрощує процес виконання монтажних робіт, для яких не потрібно наймати цілу бригаду будівельників ‒ з установкою впорається і одна людина. Процес монтажу полегшується не тільки через те, що матеріал легкий, а ще й від того, що панелі обладнані зручними замками, які дозволяють швидко і красиво з'єднати панелі між собою. Крім того, металевий софіт деренчить на вітрі, створюючи неприємні звуки та вібрації, а ПВХ немає таких мінусів.
Звис, підшитий софітами, має привабливий зовнішній вигляд, що підтверджує декоративні якості матеріалу.
Софітами називають спеціальні панелі, що використовуються для схилу даху по всьому периметру.
Панелі, які застосовуються для карнизних звисів, повністю закривають простір між нижнім навісом і стіною. За рахунок своїх конструктивних особливостей, основна роль цих софітів полягає в провітрюванні покрівельного пирога. Це пояснюється тим, що повітряні маси не можуть не проходити вздовж крокв до коника даху, а тому тут буде організована природна циркуляція повітря. Якщо на шляху повітряних потоків розташувати будь-які перешкоди, тоді відзначають псування деревини, з якої була зібрана кроквяна система, і намокання вати.
Таким чином, підшивати карнизний звис потрібно акуратно. Якщо залишити його відкритим, під ним будуть постійно збиратися всілякі комахи, ховатися птиці, тому доцільно обшити його софітами.
Обираючи якісний софіт для підшивки даху, необхідно враховувати важливі характеристики таких панелей. Залежно від певного схилу даху потрібно підібрати софіт підходящої конструкції. Якщо необхідно підібрати матеріал для зон, де не потрібна вентиляція ‒ альтанки, навіси для автомобілів, тоді потрібно використовувати суцільні софіти. Вони відрізняються замковою системою фіксації панелей один з одним, захищаючи від негативного впливу ззовні (атмосферних опадів та інших природних явищ).
Обираючи такі софіти, важливо перевірити якість кріплення панелей, від чого буде залежати експлуатаційний термін всієї конструкції.
Якщо монтаж софітів для підшивки даху необхідний для карнизів, тоді рекомендується обирати перфоровані панелі. Вони виконують відразу кілька важливих функцій: забезпечують додаткову вентиляцію підпокрівельного простору і оберігають від комах і птахів. При цьому вони відрізняються естетично привабливим дизайном. Якщо грамотно підібрати відтінок кольору (з урахуванням кольору вікон, водостоку або даху), можна створити оригінальний дизайн будинку, в якому кожен елемент конструкції доповнює один одного.
Перед початком виконання монтажних робіт потрібно підготувати обрешітку для софітів. Вона монтується по всьому периметру карнизної конструкції паралельно по відношенню до стіни. При цьому відстань між рейками може варіюватися від 300 до 400 мм. Якщо карнизний звис будинку більше 400 мм, необхідно додати ряд обрешітки (ще одну або кілька рейок).
Для створення якісної обрешітки використовують рейки, виготовлені з натурального дерева, розмір яких 40х60 мм. Якщо немає можливості скористатися дерев'яними рейками, можна застосувати оцинкований профіль.
Обираючи рейки, звертаємо увагу на їх якість: по всій довжині не повинно бути сучків, рейки повинні бути рівними, а їх вологість варіюється в межах від 15 до 18%.
Софіт для підшивки даху монтують у такий спосіб:
По краях вже готової обрешітки потрібно встановити J-профіль, який входить в систему разом з ПВХ-панелями. Монтаж здійснюється паралельно по відношенню до стіни будівлі. Планка монтується не тільки по периметру будинку, а й по периметру краю звису, так щоб вони були спрямовані задніми сторонами один від одного. Їх відкриті частини будуть виступати в якості «кишені», куди буде вставлятися панель.
Між планками J-профілю потрібно виміряти відстань і відняти від отриманої суми 5-15 мм, в залежності від температури повітря в момент монтажу. Чим холодніше, тим більше потрібен зазор. Це необхідно для майбутнього розширення або, навпаки, звуження матеріалу під впливом різних температур і погодних умов.
Уже підібрану і відрізану панель фіксують в пази J-профілю. Вкручувати панель необхідно таким чином, щоб кріплення не завадило вільному розширенню або звуженню матеріалу. Тому не рекомендується виконувати занадто щільну фіксацію: не вкручувати саморіз до кінця, залишаємо 1 мм, щоб панель могла рухатися (по кріпильному отвору вліво-вправо по всій довжині).
З'єднання панелей здійснюється внахлест, для цього виробники розробили спеціальну систему замків: одна панель вставляється в замок попередньої панелі.
Укладання ПВХ-панелей обов'язково відбувається перпендикулярно по відношенню до стіни будинку. При цьому будівельники можуть фіксувати, як в горизонтальному положенні, так і під певним кутом, уздовж крокв.
Софіт для підшивки даху можна з'єднувати навіть в найскладніших ділянках конструкції ‒ кутові з'єднання. Відзначають кілька варіантів фіксації: прямий і діагональний. Незалежно від обраного варіанту потрібно скористатися H-профілем або двома J-профілями. Такі профілі важливо закріпити на обрешітці, де вони також будуть виконувати функцію додаткової опори.
Під час підшивки даху для софітів необхідно використовувати елементи кріплення з антикорозійними властивостями: цвяхи, шурупи або саморізи. При цьому капелюшки таких елементів повинні бути розміром не менше 8 мм, а ніжка в діаметрі ‒ близько 3 мм. Таким чином, вдається забезпечувати вільний рух панелей, який необхіден для безперешкодного розширення і звуження панелей під впливом різних температур.
Монтаж саморізів відбувається в центр спеціальних отворів для кріплення. Вкручувати панель в «тіло» панелі ‒ заборонено, при необхідності такого кріплення, потрібно вирізати овальний отвір, аналогічно тим отворам, які вже зроблені виробником. Крім того, між кріпленням і поверхнею панелі повинен залишатися оптимальний вільний простір, куди з легкістю поміщається звичайна монета (від 1 мм і більше). В результаті вдасться створити максимально вільну фіксацію. Це дозволить матеріалу акуратно розташуватися в конструкції, що виключає можливу деформацію.
В процесі монтажу софіти можна з легкістю розрізати на частини з використанням ножиць по металу, гострого ножа або циркулярної пилки. Починати нарізку необхідно з боку кріплення. При використанні гострого ножа, не варто прорізати панель наскрізь, необхідно провести ножем по панелі кілька разів, після чого зігнути її, вона повинна обламатися рівно по зрізу. Але для якісного виконання монтажних робіт найкраще скористатися ріжучими інструментами. Це прискорить робочий процес і дозволить розрізати панелі на різні шматки.
Монтуючи софіти, потрібно приділяти особливу увагу деяким важливим нюансам, які малопомітні, але відіграють особливу роль для покрівлі кожного будинку:
Правильна фіксація. Під час виконання монтажних робіт не рекомендується натягувати ПВХ-панелі. Адже натяг істотно спотворює форму панелі, що може стати головною причиною неакуратного і ненадійного з'єднання.
Між кріпильними елементами важливо зберігати оптимальну відстань ‒ близько 30-40 см.
При транспортуванні матеріалу до вказаного місця ПВХ-панелі потрібно перевозити на рівній і плоскій поверхні, щоб панелі мали надійну опору по всій своїй довжині. У висоту можна складати до 15 панелей. При зберіганні софітів на відкритому повітрі або в приміщенні важливо дотримуватися точно таких же умов. Упаковки софітів не повинні знаходитися на прямих сонячних променях (тільки в закритих приміщеннях/навісах). Ні в якому разі не можна мотати в стрейч або інші полімерні матеріали.
Якщо матеріал зберігався (припустимо в гаражі), а на вулиці (припустимо) на 10 градусів менше, то перед монтажем, рекомендується дістати панелі на вулицю і розкрити упаковку: це необхідно для того щоб температура панелей вирівнялась з температурою навколишнього середовища. Таким чином, під час безпосереднього монтажу панелі не будуть продовжувати звужуватися/розширюватися під дією температур.
Купити софіти і приступити до виконання монтажних робіт можна в будь-який час року, незалежно від погодних умов. Полівінілхлорид «не боїться» граду, снігу або дощу. Панелі можна монтувати взимку, але це набагато складніше, адже необхідно залишати великі зазори між комплектуючими і панелями, через це рекомендується, не досвідченим будівельникам, проводити монтаж при температурі повітря не менше ніж в +15.
Перш ніж купити софіти, необхідно ознайомитися з найпопулярнішими виробниками та їх продукцією:
Софіти ASKO NEO доповнені сучасною формою замка, що забезпечує високі показники надійності. Навіть температурні розширення панелей ніяким чином не позначаються на якості фіксації матеріалів. Застосування спеціального методу ламінування має на увазі нанесення на поверхню софітів багатошарової плівки. В результаті продукція буде захищена від механічних пошкоджень під час транспортування, монтажу та подальшої експлуатації, а також дозволяє створити величезну гаму кольорів і бездоганну текстуру деревини. Софіт ASKO NEO ідеально поєднується з кольорами водостічної системи PROFiL. Рекомендуємо використовувати в комплекті такі кольори: білий, коричневий, червоний (в ASKO NEO ‒ червоне дерево), графітовий колір водостічної системи PROFiL добре поєднується, не тільки з графітовими панелями ASKO NEO, а й з світло-сірими.
Карнизна підшивка VOX INFRATOP ‒ відмінне рішення з прихованою системою вентиляції. В конструкції передбачені вертикальні вентиляційні отвори, що гарантують ефективну циркуляцію повітряних мас в підпокрівельному просторі. Після монтажу перфорацію не буде видно, як це представлено в софітах з традиційною перфорацією. Для оформлення панелей була використана сучасна технологія термодруку, тому поверхня матеріалу є реалістичною імітацією натурального дерева. А широкий перелом панелі, дозволяє з легкістю естетично змонтувати точкові світильники. Кольори під дерево даної ТМ ідеально поєднуються з відтінками фасадних панелей VOX System MAX-3.
Софіти айДахо. Незважаючи на невеликий асортимент, в якому всього три відтінки кольору, ці панелі відрізняються привабливим дизайном і простими конструктивними характеристиками. Ці особливості позитивно впливають на швидкий процес монтажу. Крім того, продукція відрізняється доступною вартістю і високою якістю. На сьогоднішній день це найдешевший варіант на сучасному ринку України від європейського виробника.
Обрати й купити софіти в Україні може кожен бажаючий за доступними цінами. При цьому в Україні не існує певної сертифікації ПВХ софітів. Таким питанням займаються тільки найвідповідальніші компанії-виробники.
Універсальність ПВХ-панелей робить їх незамінним елементом покрівельної конструкції, адже покупець зможе підібрати будь-які софіти з урахуванням відтінків кольору встановлених вікон, водостоків і покрівельного матеріалу. Софіти не потребують регулярного фарбування та іншого технічного обслуговування. Поверхня стійка до високих температур. Такі панелі можуть експлуатуватися при температурі від -50 до +60 градусів.