Коричневий софіт для підшивки карнизів

Карнизна підшивка — це фінальний акорд будівництва. Коли вже все майже готово і фасад виглядає вже зовсім добре. Часто до цього моменту залишається зовсім мало грошей і на софітах та водостічній системі хочеться заощадити. Наприклад, купити найдешевші софіти або зовсім відкласти підшивку карниза на рік або два. Розберемося до чого призведе така «економія» і як можна заощадити якщо купити коричневий софіт для підшивки карнизів.

Чому коричневий софіт такий популярний

Насправді все досить просто адже панелі для підшивки карниза насиченого коричневого кольору це:

  1. Добре виглядають самі по собі і поєднуються з більшістю традиційних кольорів оздоблення фасаду. Починаючи від класичної цегляної кладки і світлими тонами декоративної штукатурки або сайдингу.
  2. Коричневий софіт для підшивки карнизів приховує багато дефектів монтажу. Такі, як не зовсім ідеальні стики на кутах, щілини, коли трохи нерівно закріплені планки і т.д. Те, що складно розгледіти на коричневій підшивці відразу кинулося б в очі на світлій.
  3. Пил і бруд, що осідає також не дуже добре видно на темній поверхні.

До недавнього часу простоти, практичності в поєднанні з гарним зовнішнім виглядом було досить, щоб купити коричневий софіт в Україні. Тому цей вид так поширений. Коричневий софіт можна знайти на кожному будівельному ринку навіть невеликих міст і селищ. Але все змінюється і стали набувати популярності й інші різновиди покрівельної підшивки.

Що ще з'явилося на ринку або чому популярність коричневого софіту вже не така, як раніше

На самому початку, коли ПВХ панелі тільки з'явилися у продажу, коричневий софіт займав близько 80% від загального обсягу продажів. Зараз він все ще дуже популярний, але зростає популярність, а з нею і частка продажів, підшивки для карнизів з імітацією натурального дерева. Наприклад, у бренда ASKO NEO, є і класичні кольори, в тому числі коричневий і колір графіт, і нові з імітацією деревини. На ілюстрації нижче представлені як однотонні варіанти кольору карнизної підшивки, так і панелі з імітацією фактури і малюнка цінних порід дерева.

З кольорів з імітацією дерева найбільшою популярністю користуються:

До інших переваг карнизної підшивки ASKO NEO можна віднести:

  1. Поліпшену конструкцію з'єднувального замка між панелями — вони досить щільно лягають щоб панелі залишалися на місці навіть при сильному вітрі. При цьому замок досить легко замикається і не заважає лінійному розширенню. Така конструкція дозволяє панелям служити довго без необхідності обслуговування.
  2. Гарантія 10 років, при реальному терміні експлуатації до 25 років. Тоді як продукція деяких конкурентів також має гарантію 10 років, але гарантія деяких виробників має велику кількість "підводних каменів" що дозволяє виробникові відмовитися від компенсації. Тому завжди уважно читайте гарантійну угоду.
  3. Софіти ASKO NEO відрізняються пружністю і не стають крихкими при низьких температурах. Допускається монтувати карнизну підшивку ASKO NEO при температурі до 0ºС, а у більшості конкурентів температура повинна бути не нижче + 5 ° С, але монтаж в низьких температурах набагато складніший ніж в теплу пору року, так як потрібно залишати великі температурні зазори.

Що буде якщо залишити карниз, не підшитим хоча б на сезон

Карнизна підшивка закриває нижню частину крокв, балки мауерлату і взагалі доступ в підпокрівельний простір. Якщо залишити все як є, то:

  1. Під карнизом будуть вити гнізда птахи. І навіть якщо до гнізд справа не дійде, а просто будуть ховатися горобці — це теж не дуже добре. Птахи цілком можуть пошкодити нижній край гідроізоляції або супердифузійної мембрани. Вони не псують їх цілеспрямовано, просто, коли копошаться і влаштовуються, то дряпають і розтріпують поверхню кігтиками. І коли все ж прийде черга до обшивки потрібно буде заклеювати пошкодження або робити латки. А це додаткові витрати.
  2. Крім птахів під дах будуть потрапляти комахи від нешкідливих павуків, до осиних гнізд і шершнів.
  3. Відкриті кінці крокв і обрешітки потемніють і будуть руйнуватися, також вище ймовірність що в них з'являться жучки деревоточці.
  4. І нарешті це просто негарно, відкритий карниз виглядає незатишно і псує весь зовнішній вигляд. Це дуже важливо адже часто навіть водостічну систему підбирають в тон карнизної підшивці. Наприклад, дуже добре поєднується ПВХ водостік PROFiL і софіти ASKO NEO, див. малюнок нижче.

Як розрахувати площу карнизу щоб купити потрібну кількість софітів

Розберемо на прикладі, у нас є ескіз з розмірами фундаменту і карнизного звису. У нашому прикладі карниз складний є ще козирок над вхідними дверима, який теж потрібно підшити коричневим софітом.

Щоб розрахувати кількість софітів потрібно розбити всі ділянки карниза на умовні прямокутники. Припустимо у вас одна стіна довжиною 6 метрів, ширина карниза над нею 50 см, друга стіна 11 метрів, карниз такий же. А на протилежному боці, яка теж 6 метрів, є ще козирок 2,5 на 1,8 метра над дверима, його теж потрібно обшити. Протилежна стіна, де теж 11 метрів, ширина карниза 0,4 метра. Значить площа, яку потрібно зашити:

Площа карниза 1, S1 = 9,5 * 0,5 = 4,75м2
Площа карниза 2, S2 = 6 * 0,5 = 3 м2
Площа карниза 3, S3 = 11,5 * 0,4 = 4,6 м2
Площа карниза 4, S3 = 6,4 * 0,5 = 3,2 м2
Площа козирка над верандою Sk = 2,5 * 1,8 = 4.5 м2
Загальна площа S = 4,75 + 3 + 4,6 + 3,2 + 4,5 = 20,05 м2

Зверніть увагу, чому до довжини стіни було ще додано півметра. Зовнішній периметр карниза більше периметра стін. Щоб розрахувати кількість софітів для підшивки покрівлі, ми додали до кожного карнизу по 0,5 метра, а другі 0,5 метра з іншого боку віддали під площа сусіднього прямокутника.

Як видно за ескізом дах у нас чотирьохскатний і карниз є з усіх боків. Якщо покрівля з фронтонами не забудьте додати установку фронтону в розрахунки, фронтонний звис розрахувати нітрохи не складніше потрібна ширина і довжина ската.

Площа карнизної підшивки, яка у нас вийшла потрібно розділити на площу однієї панелі софіта. Наприклад, одна панель коричневого софіта Айдахо має площу - 0,9 м2, значить:

19,85 / 0,9 = 22.06 панелі + 10% = 22 панелі

УВАГА! Завжди купуйте панелі софіта і сайдингу з запасом, хоча б 10-15%. Напевно ж будуть обрізки, які вже нікуди не підходять. Будуть зіпсовані або зламані фрагменти. Можливо чогось не врахували при підрахунках. У нашому прикладі краще взяти 23, в крайньому випадку 22 панелі. Нехай зайва панель залишається — це дешевше ніж замовляти ще одну, витрати на доставку “з'їдять” всю економію.

Що стосується питання який софіт купити суцільний або з перфорацією. Якщо покрівля утеплена і в якості гідроізоляції використана супердифузійна мембрана, та є вентиляційний зазор в районі крапельника, то для потрібно купити софіти з перфорацією і без. В співвідношенні ⅓ (одна перфорована до трьох суцільним). Для неутеплених дахів вентиляція не так критична і зазор в районі крапельника не потрібен. Але вентиляція все ж потрібна тому рекомендуємо купити перфорований софіт в співвідношенні 1: 3 і для неутеплених горищ. Суцільний без перфорації софіт підходить для козирка і фронтонних звисів.

Справа в тому, що паропроникність гідроізоляційної плівки сильно поступається супердифузійної мембрані, тому підпокрівельний простір, де покладена плівка має вентилюватися набагато краще. Ціна перфорованих і неперфорованих софітів однакова, тому при замовленні потрібно виходити лише з функціонального призначення.

Тепер розберемося як розрахувати кількість і тип монтажних планок коричневого софіта, втім, принцип універсальний для всіх кольорів. На ілюстрації нижче показаний один із способів обшивки карниза під вітрову дошку. Виходячи з логіки виходить, що нам потрібна така кількість J-планок, щоб закрити периметр будинку. Тобто в нашому прикладі це прямокутник 6х11 метрів.

Крім цього кілька J-планки для софіта знадобиться для кутів. Якщо конструкція карниза не передбачає лобовій (вітрової дошки), то замість L-профілю або планки фаски як на малюнку нижче теж знадобиться відповідна J-планка. Врахуйте, що зовнішній периметр карниза помітно більше периметра по стінах.

Повернемося до нашого прикладу і підрахуємо скільки знадобиться стандартної J-планки:

6 * 2 + 11 * 2 = 34 метра.

Ділимо загальний метраж на довжину однієї J-планки. У різних виробників вона трохи відрізняється в середньому від 3 до 3,8 метрів. Візьмемо для прикладу J-планки Айдахо - 3,05 метра.

Значить: 34 / 3,05 = 11,15 шт. плюс запас і деяку кількість на обшивку кутів, вийде 13-14 j-планок.

Тепер перейдемо до розрахунків кількості планок софіта для зовнішнього периметра карниза. Тут все трохи складніше є ще козирок, що нависає але все розміри відомі, тому:

6,9 + 12 + (1,8 + 6,4) + 2,5 + (1,8 - 0,5) + (12 - 2,5) = 40,4 метра

Зверніть увагу, що навіть у одного і того ж виробника стандартні J-планки і планки з фаскою для лобової дошки можуть бути різної довжини.
У нашому прикладі ми беремо J-планку з фаскою і фінішну планку від Айдахо, першими в продажу з'явилися фінішні і планки з фаскою білого кольору, але принцип розрахунку і монтажу буде аналогічний і для інших кольорів. Довжина цих елементів у бренду Айдахо 3,05 метра. Значить:

40,4 / 3,05 = 13,24 - якщо округлити, то вийде мінімум 13 шт, але краще взяти хоча б по одній фінішної і J-планка фаски, тобто по 14 штук.

Спосіб монтажу таких планок на лобову дошку показаний на малюнку нижче. Важливо монтувати ці елементи з урахуванням теплових розширень. Детальніше про технологію монтажу і навіщо потрібні теплові зазори описано нижче. Планка фаска закриває лобову дошку якщо вона не перевищує шириною 25 см (зазвичай менше). Верхній край фіксується фінішної планкою. Щоб поліпшити зачеплення на верхній кромці планки з фаскою рекомендується зробити зарубки. У монтажників які займаються софітами і сайдингом є спеціальний інструмент - пуансон, але можна зробити насічки ножицями по металу.

ВАЖЛИВО! Якщо передбачається монтаж водостоку, то краще використовувати тримачі ринви з кріпленням до крокв. Якщо все ж виходить використовувати тільки тримачі з кріпленням на лобову дошку, то в планці з фаскою потрібно буде вирізати отвори. Логіка в тому, щоб тримачі не фіксували намертво планку з фаскою. І потрібно для кожного тримача вирізати отвір щоб вийшов "острівець безпеки" і планка могла зміщуватися вздовж поздовжньої осі.

Як підшити карниз — кріплення коричневого софіта

Коротко пройдемося по основних моментах. Технологія монтажу коричневих софітів подібна до обшивки сайдингом, але все трохи простіше.

  1. Інструменти - для нарізки і закріплення знадобляться:
    • ножиці по металу і ножівка по металу;
    • будівельний рівень, рулетка, кутник, маркер для розмітки, міцний шнур;
    • шуруповерт, можливо ударна дриль якщо потрібно закріпити планку в несучу стіну;
      Можливо знадобиться молоток і монтажний ніж.
  1. Технологія монтажу. Тут описаний загальний принцип. Для кріплення коричневих софітів краще найняти монтажників, що мають досвід і кваліфікацію. Але знаючи принципи ви зможете визначити наскільки правильно монтажники виконують підшивку карнизу софітами.
    Для початку потрібно розмітити місця кріплення несучих планок біля стіни і біля звісу карнизу. Зверніть увагу, для більшості брендів якщо ширина карнизу більше 400, максимум 500 мм, то недостатньо двох точок кріплення біля планок. Потрібен додатковий брусок по центру, до якого прикручуються панелі коричневого софіта, див. малюнок нижче. Але для різних торгових марок цей показник може відрізнятися. Наприклад є софіти Айдахо які можна кріпити без центральної балки при ширині карнизу до 800 мм. Це дозволить заощадити на брусках і рейках для додаткової конструкції


    Далі потрібно закріпити монтажні планки для софіту (J-планки, H-планки і фінішної планки). Важливий момент J-планки і J-профіль з фаскою не можна з'єднувати встик, потрібно підрізати кінці планок так, щоб виходив невеликий нахлест, і одна планка зайшла в іншу на 30-40 мм. Це потрібно щоб планки не розходилися і не впиралися одна в одну при температурних розширеннях.
    Після цього нарізати з довгих панелей фрагменти софітів потрібного розміру по ширині карнизу щоб вони чітко ставали в пази J-планок та J-планки з фаскою. Важливо дотримуватися зазор, при монтажі софіт не повинен впиратися в задню стінку J-планки. Для цього необхідно відміряти відстань між задніми сторонами джей-планок і відняти 8 мм, вийде зазор по 4 мм з кожного боку. Навіщо потрібно дотримуватися зазори, і нахлести розберемо нижче.
    Фінішний етап — підготовлені планки потрібно встановити за місцем. При монтажі потрібно стежити щоб кожна наступна панель софіту надійно защипувалася з попередньою. При цьому не повинно бути сильного натягу і деформацій. Крім зачеплення в замок з попередньою панеллю софіти кріпляться саморізами в центр заводських довгастих отворів на краю панелі. Кріплення потрібно використовувати оцинковане призначене для зовнішнього виконання.

  1. Навіщо потрібно дотримуватися зазори. Справа в тому, що ПВХ софіти мають помітний коефіцієнт температурних розширень і кріплення повинно дозволяти панелям злегка зміщуватися вздовж поздовжньої осі. Для цього потрібно залишати зазори як під капелюшком шурупів, так і в пазах монтажних планок, див. фото нижче. Для цієї ж мети потрібно з'єднувати монтажні планки з нахлестом.

  1. Як обшивати кути коричневим софітом. Є кілька популярних способів для яких потрібні J планки або з'єднувальний профіль H-профіль, див. малюнок нижче. Для стикування кутів можна використовувати по дві J-планки закріплені задніми сторонами один до одного або одну H-планку. Як стикувати по діагоналі або під прямим кутом залежить від естетичних уподобань власника. На надійність і міцність кріплення це не впливає.
    У разі діагонального стикування потрібно особливу увагу приділити підрізці кінців J-планки, щоб вийшов загальний кут в 90 градусів. При цьому з торців мають залишатися невеликі зазори для компенсації лінійних розширень.

Сподіваємося матеріал цієї статті допоможе визначитися з вибором, до наступних публікацій.