Що Ви знаєте про вентиляцію покрівлі?

Так склалося, що при всій важливості правильної вентиляції, її необхідність на перший погляд не є очевидною. З точки зору неспеціаліста, взагалі незрозуміло, як і чому слід вентилювати покрівлю, а головне – звідки волога може з`явитися в сухому будинку під тільки що побудованим дахом?

Якщо розглянути будинок як систему, в якій постійно знаходяться люди, то причини виникнення вологи стають більш зрозумілими. Ми дихаємо, ми кип`ятимо воду, ми приймаємо ванну. Протягом дня відносна вологість приміщення складає не менше 60-70%, а при активній життєдіяльності чи при великому скупченні людей – ще більше. Пара, що виникає щоденно, згідно із законами фізики, підіймається вгору і виходить із приміщень або через вентиляційні системи, або через перекриття й покрівлю. Безперечно, кількість вологи, що досягає шару теплоізоляції, мала, та не слід забувати про природний конденсат, який виникає впродовж дня під покрівлею при перепадах температур. Коли температура покрівлі опускається нижче нуля, волога, яка міститься в підпокрівельному просторі, випадає краплями на внутрішній поверхні покрівельного покриття. Чим суттєвіша відмінність температур всередині і ззовні, тим більше буде води. Ця вода проникає в перекриття, силові конструкції, а головне – в утеплювач, передчасно руйнуючи їх при замерзанні і відтаванні, створюючи готове середовище для розвитку грибків. Важливим є той факт, що при збільшенні вологості утеплювача всього лише на 5%, втрати тепла зростають у 2 рази. Особливо це суттєво, коли мова йде про жилу мансарду.

Для того щоб пар і конденсат не осідали на кроквах і обрешітці і не залишались у теплоізоляції, між теплоізоляцією і фінішним покрівельним покриттям роблять спеціальний вентиляційний проміжок, основне завдання якого - виведення вологи з-під покрівлі. Використовуючи природний рух теплого повітря знизу вгору, сучасні вентиляційні системи створюють так званий конвективний повітряний потік всередині конструкції скату даху, який починається біля карнизу, проходить уздовж усієї кроквяної частини і закінчується коньковою вентиляцією.

Для облаштування такої вентиляції використовують різноманітні покрівельні аксесуари – конькові або точкові пластикові аератори, вентиляційні стрічки, продухи. На карнизних звисах, як правило, використовують софіти з перфорацією, які забезпечують проникнення повітря, а також захищають вентиляційні проміжки від потрапляння туди листя, пилу, летючих мишей і птахів. Тому при виборі софіта важливо враховувати його можливості для забезпечення вентиляції. Конкретно це стосується вибору матеріалу, з якого зроблений софіт, його довговічності, якості і наявності перфорації. Крім того, як ми вже знаємо зі статті про софіти, цей матеріал виконує декоруючу функцію для фасаду будинку.

Слід особливо відмітити, що неправильна вентиляція підпокрівельного простору чи повна її відсутність є на сьогодні серйозною проблемою, характерною для багатьох сучасних українських будинків. Несвоєчасне рішення цієї проблеми може призвести до патьоків на стелях, намокання теплоізоляції, зниження енергозбереження будинку і додатковим витратам на обігрів приміщень. Використання подібних систем вентиляції гарантовано допомагає уникнути цих неприємностей і дозволяє кожній частині будинку правильно виконувати свої функції протягом максимально довгого проміжку часу.